1. Ana Sayfa
  2. Satıcıyım
  3. Ürün Yönetimi
  4. Tekil Ürün Ekleme Kuralları

Tekil Ürün Ekleme Kuralları

Satıcı Panelinden Tekil Ürün Girişi Nasıl Yapılır?

Kullanıcı adınız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra satıcı paneli karşınıza çıkar. Sol taraftan Ürünler sekmesine tıklayarak yeni ürün girişi yapabilir veya o ana dek girmiş olduğunuz tüm ürünlere ulaşabilirsiniz. Bu alandan kontrol bekleyen, onaylanmış ve yayına alınmış, taslakta olan ürünlerinizi takip edebilirsiniz. Onaylanan ürünlerinizde herhangi bir değişiklik yaptığınızda ürün üzerindeki onay kalkar ve ürününüz yayına alınması için tekrardan Yuvanıkur kategori ekibinin incelemesine gider.

Ürün eklemeye başlamadan önce:

Sitede farklı satıcılar tarafından daha önceden sisteme yüklenmiş ürünler, “Sen de Sat” butonu kullanılarak kolayca satışa açılabilir. Bunun için;

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna giriş yapılmak istenen ürünün adı, barkod numarası ya da model kodu girilir. Eğer ürün daha önceden sitede varsa, ürün sayfasına gidilir ve “Sen de Sat” butonuna tıklanır. Sisteme tekil ürün girişi yapmadan önce, ürünün sitede olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Mükerrer oluşturulan ürünler onaylanmaz.

Yeni tekil ve varyantsız ürün ekleme süreci:

Tekil ürün yükleme yöntemi az sayıda ürün yükleneceği zaman tavsiye edilir. Çok sayıda ürün için excel ile ürün yükleme yöntemi kullanılabilir.

1. Satıcı panelinde sağ üst köşede bulunan “Yeni ürün ekle” butonuna tıklanır.

2. Sitede görünecek ürün adı girilir. Ürün adını müşterilerin ürününüzü kolayca bulabileceği şekilde oluşturmanız satışlarınızı artırır. Ayrıca ürün adında geçen tüm kelimelerin baş harfinin büyük olmasına ve marka adının ürün isminin başında yer almasına dikkat edilmelidir.

3. Ürünün KDV dahil indirimsiz fiyatı girilmelidir. Üründe indirim yoksa ve tek bir fiyatı bulunuyorsa sadece bu alan doldurulmalıdır. Fiyatlara kuruş girmek için “virgül” işareti kullanılır.

4. Ürünün KDV dahil indirimli fiyatı girilmelidir

5. Kısa açıklama olarak “ürün adı” yazılmalıdır.

6. Ürünün kategorisi seçilmelidir. Kategori seçerken hiyerarşiye dikkat edilmelidir. Örneğin; “Erkek Parfüm Seti” ürünü için “Parfümler” ya da “Erkek Parfüm” ana kategorilerini değil “Erkek Parfüm Seti” olan alt kategorinin seçilmesi gerekir. Kategori hiyerarşisine göre; açılır menüde alt alta dizilmiş olan kategorilerden en sağda bulunan, en alt kategoridir. Ana kategorilerin altında birden fazla alt kategori olabilir. Örnek bir kategori hiyerarşisi şu şekildedir; Kozmetik> Parfümler > Erkek Parfüm > Erkek Parfüm Setleri = Erkek Parfümleri

7. Ürünün global model kodu girilmelidir. Bu alanın girilmesi zorunludur. Eğer ürünün model kodu bulunmuyorsa satıcı ürün için bir kod oluşturmalıdır.

8. Ürünün markası, açılır menüden seçilmelidir. Ürün markası önceden satıcıdan alınan bilgiler doğrultusunda sisteme kaydedilir. Sisteme tanımlanmayan markalar bu menüde bulunmaz. Satıcıdan bilgisi alınmamış ya da daha önceden sisteme tanımlanmamış bir markayı girebilmek için [email protected] mail adresinden iletişime geçilebilir.

9. Ürün görseli yüklenmelidir.

Ürün fotoğraflarını yüklemek için:

  • Sol tarafta bulunan “Ürün görselini yükleyin” kısmına tıklanır.
  • Ana ürün görseli, sitede arama yapan müşterilerin göreceği ilk görseldir. Ürünün en iyi görselini ana ürün görseli olarak ekleyebilirsiniz. Görsel, sürükle-bırak yoluyla ya da “Dosya seçin” butonuna tıklanarak ortam kütüphanesine eklenir. Ortam kütüphanesinde daha önce eklenen tüm ürünlerin görsellerine de ulaşılabilir. Ana görsel belirlendikten sonra “Öne çıkan görseli belirle” butonuna tıklanır.
  • Ana ürün görselini ekledikten sonra galeriye ürüne ilişkin diğer görselleri eklemek için yukarıdaki görselde ok işareti ile gösterilmiş olan “+” butonuna tıklanır. Çoklu görsel eklemek için seçim yaparken “Ctrl” tuşuna basılı tutulur.
  • Daha sonra “Galeriye Ekle” butonuna tıklanır ve görsel ekleme adımları tamamlanmış olur.

Ürün Görselleri Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10. Ürün açıklaması girilmelidir. Müşterinin ürün hakkındaki sorularını yanıtlayan, ürünü ayrıntılı bir şekilde tanıtan açıklama yazıları satışların artmasına ve iade oranının düşmesine yardımcı olur. Ürünün hammaddesi, kullanım koşulları, teknik özellikleri, içeriği gibi bilgilere yer verilmelidir. Ürün açıklamalarında farklı sitelere yönlendirme yapan linklere, firma adres ve telefon bilgilerine, “Ücretsiz kargo” gibi kargo ve teslimat bilgilerine yer verilmemelidir. Bu alana görsel de eklenebilir.

11. Ürünün stok, KDV, kargo ve filtre özellikleri gibi bilgilerini girebilmek için sayfanın sağ alt köşesinde bulunan “Ürün oluştur” butonuna tıklanmalı ve ürün ekleme sürecinde ikinci sayfaya geçilmelidir.

12. Açılan sayfanın üst kısmında görülen başlık (ürün adı), fiyat, indirimli fiyat, görseller, marka, model kodu, kategori, kısa açıklama ve ürün açıklaması, ilk sayfada girilen bilgilerin aynısı olarak gelir. Varyantsız ürün girişinde “Ürün Tipi” her zaman “Basit” olarak seçili kalmalıdır.

13. Ürünün 13 haneli barkod numarası (GTIN13) girilmelidir. Barkod numarası zorunlu bir alandır. Eğer kitap girişi yapılıyorsa; GTIN13 alanı boş bırakılıp ISBN kodu alanı doldurulmalıdır.

Ürünün barkod numarası bilinmiyorsa;

  • Üretici firmadan barkod bilgisi istenebilir.
  • Üretici ve satıcı firma aynı ise https://gs1.tobb.org.tr/ sitesi üzerinden barkod temin edilebilir.
  • Satıcı kendi barkodunu kendisi oluşturabilir. Barkodlar en az 13 haneden oluşmalıdır. Ayrıca sadece alfabetik ve nümerik karakterler içerebilir. Barkod oluşturulurken izlenmesi gereken yöntem şu şekildedir;

[Firma adı kısaltması + model kodu]

Örnek: YKABC12345678

YK: Örnek Firma Kısaltma Adı

ABC12345678: Örnek Model kodu

14. Kargoya veriliş süresi seçilir.

15. Ürünün stok bilgilerini yönetmek için Envanter > Ürün stok yönetimini aktifleştir seçeneği aktive edilir. İlgili alana stok miktarı girilir. Burada özgün bir SKU (satıcı stok kodu) girilmesi zorunludur. Satıcı stok kodu, satıcı firmanın ürün stoklarını kolay bir şekilde takip etmesini sağlar. SKU, nümerik ve alfabetik karakterlerden oluşabilir. Sistem, site ön yüzünde satıcı stok kodunun başına mağaza adını atar ve mükerrer stok kodlarının oluşmasının önüne geçer. Bu yüzden satıcı stok kodlarına mağaza isminin dahil edilmesine gerek yoktur.

16. Ürünün gönderim (kargo) ve vergi (KDV) bilgilerini düzenlemek için Gönderim ve Vergi > “Bu ürün gönderim gerektiriyor” seçeneğinin aktif olduğundan emin olunmalıdır. Gönderim ücretinin Yuvanıkur anlaşmalı MNG kargo tarafından doğru hesaplanarak satıcı tarafına doğru şekilde yansıyabilmesi için ürünün paketli ağırlık, paketli uzunluk, paketli genişlik ve paketli yükseklik bilgileri girilmelidir. Bilgiler bilinmiyorsa bu alanlar boş bırakılabilir. Gönderim sınıfı alanında “Gönderim sınıfı yok” seçeneği aktif olmalıdır. Sistem, kargo ücretini müşteri sepet tutarına göre kendisi hesaplar.

17. Vergi durumu ve vergi sınıfı zorunlu alanlardır. Vergi durumu alanından “Vergiye Tabi” seçeneği, vergi sınıfı alanından ise ürünün KDV oranı seçilmelidir.

18. Bağlantılı ürünler alanından görüntülenen ürün yerine önerebileceğiniz farklı ürünleri (üst satışlar) ve mevcut ürüne göre alışveriş sepetinde tanıtacağınız ürünleri (çapraz satışlar) belirleyebilirsiniz.

19. Filtre alanından ürüne ait tüm özellikler seçilebilir. Ürünün görünürlüğünü ve satış oranlarını artırmak için ürünlere filtre girilmesi tavsiye edilir. Filtre eklemek için özel filtre satırına tıklanır ve açılır menüden girilen kategoriye ait filtreler görünür. Ürüne uygun olan filtreyi seçtikten sonra “Filtre Ekle” butonuna tıklanır. Ardından filtre değerini girebilmek için bir alan açılır. Yine açılır menüden uygun olan filtre şartı seçilir. Bir ya da birden fazla filtre eklenebilir. Tüm filtreler eklendikten sonra “Filtreyi Kaydet” butonuna tıklanır.

20. İndirim seçenekleri alanında toplu satışlar için indirim miktarı ayarlanabilir. “Toplu indirimi etkinleştir” kutucuğunu aktifleştirdikten sonra minimum ürün adedi ve indirim miktarı (%) girilebilir. Bu alan tamamen opsiyoneldir. 

21. Tüm bu işlemleri tamamlandıktan sonra sağ alt köşede bulunan “Ürünü Kaydet” butonuna tıklanır. Bu aşamadan sonra ürün yayına alınmak üzere kategori ekibinin onayına gider. 

Güncellenme Tarihi: 25 Ocak 2022

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Desteğe mi ihtiyacın var?
Sorunun yanıtını bulamadın mı? Sorun değil, müşteri temsilcilerimizden destek alabilirsin.
İletişime Geç